ATC SCM40A w praktyce, czyli o co chodzi?


ATC SCM40A - Aktywna kolumna głośnikowaATC SCM40A - widoczny wzmacniacz mocy 242WKażdy kto miał doświadczenie z aktywnymi kolumnami głośnikowymi zapewne wie „z czym się je aktywny wymiar dźwięku”, ale nie wszyscy.

Po co więc aktywne SCM40A, skoro wystarczą pasywne i dobry wzmacniacz? To najczęściej stawiane pytanie, więc spróbujmy udzielić rzeczowej odpowiedzi w oparciu o kolumnę SCM40A. Teoretycznie lepiej jest posiadać wzmacniacz na zewnątrz kolumny z uwagi na ewentualne modyfikacje systemu w przyszłości, czy też możliwość odsprzedaży poszczególnych komponentów, jednak decydując się na budowę systemu, skupmy się na dźwięku i merytorycznych wartościach akustycznych.

Każda kolumna SCM40A posiada wbudowane trzy końcówki mocy z indywidualnym podziałem dla poszczególnych głośników tj. odpowiednio dla basu 150W, średnich tonów 60W i 32W wzmocnienia dla tweetera. Implementacja wzmacniacza mocy w bezpośrednim sąsiedztwie przetworników niweluje straty sygnału, które w pasywnym rozwiązaniu kumulują się na kablach głośnikowych z dodatkowym ryzykiem przenoszonych do kolumny zbędnych zakłóceń.

Kable sygnałowe, szczególnie zbalansowany XLR nawet przy bardzo długich odcinkach zapewniają stratę sygnału na poziomie symbolicznym, stąd bardzo często w studiach nagrań spotykamy się z aktywnymi rozwiązaniami dla zapewnienia najlepszych warunków odsłuchu. Nie to jest jednak najważniejsze kryterium!

Kolumna pasywna posiada zwrotnicę, której zadaniem jest podział częstotliwości dla każdego z głośników, jednak staje się to na poziomie sygnału wzmocnionego na wskutek czego, nieuchronnie wycinana jest minimalna część pasma sygnału, w tym dynamika niezbędna w reprodukcji dźwięku. Nawet użycie najwyższej klasy komponentów do budowy „idealnej” zwrotnicy nie jest w stanie zniwelować omawianego mankamentu. Wzmacniacz w aktywnej kolumnie ATC SCM40 A dokonuje podziału częstotliwości w ostatnim etapie przed wzmocnieniem. Taka forma prowadzenia sygnału oraz wzmocnienia tuż przed przetwornikiem końcowym zapewnia akustycznie efekt najlepszy.

Jak więc grają SCM40A?

Dźwięk jest jeszcze bardziej otwarty niż ma to miejsce w pasywnej wersji SCM40 bez „A” z wyraźnym zarysowaniem skali dynamiki. Odgrywane dźwięki są bardziej swobodne a wokale bliższe słuchacza. Zauważalna jest znacznie większa seperacja instrumentów, większa transparentność przekazu.

Czy w takim razie pasywna kolumna SCM40 może odejść do lamusa?

Broń Boże! SCM40 to nadal fantastyczna kolumna o ogromnych możliwościach a w szczególności jej ostatnia wersja. Zastosowanie wbudowanych końcówek mocy (rozbudowanie do wersji aktywnej) pokazało jedynie, że z głośnika SCM40 można wycisnąć znacznie więcej… Pamiętajmy jednak, że wielu z nas posiada dobrej klasy wzmacniacze, które są w stanie całkiem dobrze napędzić kolumny jak SCM40 na poziomie w pełni akceptowanym.

Decyzja zakupowa co do aktywnej wersji kolumny SCM40A jest wariantem bez kompromisów…!  Tutaj ostatnie skrzypce odgrywa muzyka, przedwzmacniacz i źródło!

 

Zalecany przedwzmacniacz z CD i przetwornikiem C/A: ATC CDA2

ATC CDA2 - ODTWARZACZ CD, DAC, PRZEDWZMACNIACZ STEREO