ATC SCM40 – Fenomen kolumny podłogowej!


ATC SCM40 Black AshNiezliczona ilość nagrań popełniona została w oparciu o profesjonalne monitory ATC, na krążkach takich wykonawców jak Mark Knopfler, Diana Krall, Pink Floyd, Lenny Kravitz czy wielu innych…
Zabierając się więc za odsłuch kolumn ATC, robimy to ze świadomością, że przekaz prezentacji jest tutaj maksymalnie wierny, jest obrazem oryginału.
Wielu wspaniałych inżynierów dźwięku takich jak; Doug Sax, George Massenburg czy Bob Ludwig pracuje na kolumnach ATC, serwując nam ostatecznie ucztę dla uszu i zmysłów.

ATC SCM40 o której tutaj mowa, jest pierwszym modelem dedykowanym na podłogę w katalogu kolumn ATC i zarazem pierwszą kolumną, która wzbudza ogromne emocje.
Wielu producentów kolumn, wnosi do swojej oferty mnóstwo świeżości w postaci nowych modeli głośników odpowiadając tym samym na zapotrzebowanie rynku. Ten zwykle skupia się na fantastycznych ofertach cenowych i promocjach pozostawiając daleko w tyle priorytet jakości i zastępując go fantastycznym marketingiem, ale czy tak być musi?

 

Doświadczenie ATC wyniesione ze studia pokazuje, że można zbudować fantastyczną kolumnę dla rynku domowego w bardzo rozsądnym budżecie nie obcinając jakości, a z drugiej strony serwując słuchaczowi namiastkę dźwięku realnego. Taki jaki został zarejestrowany w studio, bez zniekształceń i sztucznych podbarwień.

ATC SCM75-150 - Fenomen brzmienia głośników ATCKonstrukcje przetworników ATC zasługują na szczególną uwagę z racji precyzji wykonania i ostatecznie niepowtarzalnej barwy dźwięku. Jest jednak głośnik o którym zawsze mówiło się głośno, to SM75-150s czyli legendarna, niepowtarzalna średnia, miękka kopułka 75mm stanowiąca wierzchołek technologiczny w zakresie konstrukcji i prezentacji średnicy. Pierwszą kolumną wyposażoną w taki przetwornik jest model SCM50 klasyfikujący się w cenie 50tyś PLN.

ATC SCM40 to kolumna wyróżniona w katalogu, gdyż za 40% wartości modelu SCM50 otrzymujemy na pokładzie legendarny przetwornik 75mm (SM75-150) i chodź obie konstrukcje znacznie różnią się od siebie, to mają jeden wspólny mianownik. Fenomenalną i niepowtarzalną średnicę.

40ka to konstrukcja zamknięta, co niewątpliwie jest ogromną zaletą w przypadku wyboru kolumn do pomieszczeń użytkowych typu salon itp. Bardzo niskie zejście basu, jego gęsta faktura oraz punktowe uderzenia, są charakterystyczne dla tej kolumny. Możliwość ustawienia SCM40 blisko ścian bocznych czy tylnej, również jest istotnym atutem konstrukcji zamkniętej. W zasadzie SCM40 znakomicie adaptuje się w pomieszczeniach rzędu 18m2 jak i tych na poziomie 35m2.
Doświadczenia w tym zakresie pokazują, że nie należy się bać ustawienia 40ki w małych pokojach, to w końcu kolumna typu zamkniętego. Z drugiej strony 40ki ustawione w pokoju rzędu 35m2 otwierają się jeszcze bardziej, prezentując fenomenalną przestrzeń.

Wokale są jednak tym co SCM40 lubią najbardziej, szczególnie te dobrze nagrane. Gdzie większość kolumn wykłada się na poziomie czytelności przekazu, ATC triumfuje pozostawiając jeszcze znaczny zapas dla skali dźwięku i poziomu głośności.
Panuje tutaj zasada, im głośniej tym jeszcze lepiej i ciekawej. To właśnie efekt obniżania poziomu zniekształceń w przetwornikach ATC. Chodź odbywa się on kosztem efektywności czyli obciążenia dla wzmacniacza, to efekt ostateczny jest zaskakująco perfekcyjny.
Nie znaczy to, że SCM40 nie zagrają na niskich poziomach głośności. Prezentacja cichego dźwięku, również jest bardzo dobra, ale ta swoboda grania głośno tylko zachęca do tego, by wkręcić się na wyższe poziomy mocy.
40ek nie oszukasz watami na papierze. Nie musisz mieć olbrzymiej mocy do prowadzenia SCM40, potrzebujesz w zasadzie czystych 150W na kanał by zagrać na najwyższym poziomie. Oczywiście zawsze możesz to zrobić jeszcze lepiej, jeśli posiadasz wzmacniacz o większej mocy, jednak poziom jest już tak wysoki, że możesz zyskać tylko kilka procent.

Jeśli planujesz zostać właścicielem modelu SCM40 traktuj tą przygodę jako inwestycję swojego życia. Na pewno inwestujesz w najwyższą technologię studyjną otrzymując w zamian idealny przekaz zgodny z rejestracją w studio. Obcując na co dzień z kolumnami SCM40 również kształcisz swój słuch.

Teraz już wiesz dlaczego najlepsi inżynierowie dźwięku uwielbiają ATC.